22 października 2012

pierogi z kapustą kiszoną i pieczarkami

Te tradycyjne pierogi zna każy z nas... Moja Mama jest mistrzynią w ich lepieniu... i w farszach do nich... I choć do mamcinych pierogów jeszcze mi pewnie daleko - te wyszły także znakomicie.
Można podawać je nie tylko na Wigilijny stół - to także dobry pomysł na zwyczajny, polski obiad... I choć trzeba się tochę przy nich ubrudzić - warto... Nic mnie tak nie cieszy, jak smaczny obiad i ta duma, że przygotowałam to własnoręcznie!
Panie, Panowie... Chwytajcie więc za mąkę i lepcie razem ze mną...





Składniki (na ok 50 szt):
Ciasto:
  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 90 ml oleju
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • troszeczkę soli
Farsz:
  • 2 garście kiszonej kapusty
  • 400 g pieczarek
  • 1 marchewka
  • 2 cebule
  • sól, pieprz
  • olej

          Do dużej miski wsypujemy mąkę i resztę składników na ciasto i wszysto razem wyrabiamy. Przykrywamy miskę i odstawiamy na 15 min (żeby ciasto odpoczęło).
          Kapustę kiszoną płuczemy pod wodą, drobno kroimy. Odkładamy na bok. Pieczarki czyścimy, ścieramy na tarce o dużych oczkach i podsmażamy na rozgrzanej patelni (z niewielką ilością oleju). Dodajemy utartą marchewkę oraz kapustę kiszoną.
          Wszystko razem przesmażamy przez ok 5-10 min (aż kapusta będzie miękka). Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
          Potrzebujemy teraz dużo miejsca na blacie... i mąki :) Ciasto dzielimy na 3 części. Wałkujemy na gubość ok 5-6 mm. (podsypujemy mąką by się nie przyklejało). Wycinamy kółka (za pomocą np małej szklaneczki). Do środka nakładamy farsz i lepimy pierogi (pamiętajcie, aby końce ciasta mocno dociskać).
          W dużym garnku gotujemy wodę, lekko solimy. Do wrzącej wody wrzucamy pierogi, lekko mieszamy aby nie przywarły do dna. Gotujemy ok 5-6 min (nie wolno przykrywać garnka).
          Podajemy ze smażoną cebulką i kiełbasą, z barzczem czerwonym lub lekko podsmażane z obu stron.


          Pierogi można też mrozić - w tym celu surowe pierogi układamy na np. desce do krojenia i wkładamy na 30 min do zamrażalnika. Dopiero teraz, gdy każdy z pierogów jest zamrożony i nie będzie przyklejał się do sąsiada, można je pakować w woreczki i zostawić w zamrażalniku na parę tygodni.

3 komentarze:

  1. A czy nie ma pomyłki w ilości oleju do ciasta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. haha a jakze! oczywiscie ze skucha :) ale juz zmienilam. pozdr

      Usuń
  2. Oj zjadłabym sobie takie pierogi teraz:)

    OdpowiedzUsuń

Poniżej możecie podzielić się swoją opinią na temat tego przepisu...
Z góry dziękuję za każdy komentarz...